RealityBook.sk

Magazín o bývaní a realitách

Reality

Výhody komerčných nehnuteľností, ktoré sú dnes žiadané

Trh komerčných nehnuteľností je neustále v pohybe vyvíjajú sa v ňom nové trendy. Keď sa pozeráme dopredu na roky 2023 a 2024, identifikovali sme niekoľko kľúčových trendov, o ktorých sa domnievame, že sú pripravené formovať trh v tomto roku a aj desaťročí.

 

 

Modernizácia vstupov a evidencie zamestnancov

Vstup do moderných komerčných budov vyžaduje rýchle a presné rozpoznávanie osôb, ktoré sú oprávnené do nich vchádzať. Najvhodnejším bezpečnostným prvkom sú v tomto prípade  turnikety na vstupe.

Elektronizáciou prešiel v posledných rokoch aj systém evidencie dochádzky. Môžete rovno zabudnúť na zastaralé zapisovanie sa do knihy dochádzok. Rýchly a spoľahlivý systém evidencie umožňuje mať prehľad o príchodoch aj odchodoch zamestnancov, odpracovanom čase a bonusom je jednoduché vyhľadávanie.

 

Elektronické obchodovanie

Hlavným trendom, ktorý treba sledovať a ktorý by mal byť naďalej obrovským ťahúňom trhu s komerčnými nehnuteľnosťami, je vzostup elektronického obchodu. S čoraz väčším počtom spotrebiteľov, ktorí nakupujú na internete, najmä po pandémii, sa dopyt po skladových a distribučných priestoroch bude naďalej zvyšovať. Tento trend je už v plnom prúde, keďže giganti elektronického obchodu, ako je Amazon, zaberajú veľké sklady a distribučné centrá po celej krajine.

Flexibilný priestor, ktorý je zmesou kancelárie a skladu alebo distribúcie, bude tiež zaznamenávať ďalší dopyt zo strany menších podnikov, pretože tohto produktu nebolo v poslednom ekonomickom cykle vyvinuté dostatok. Ich typickou súčasťou budú drevené vitríny na vystavovanie hlavných produktov v showroomoch. Na druhej strane, veľa kamenných obchodov má v posledných rokoch problémy kvôli nárastu online nakupovania a drobní investori sa možno budú musieť prispôsobiť hľadaním nových typov nájomníkov alebo prehodnotením svojich priestorov na iné ako maloobchodné účely.

 

Coworking a prispôsobiteľné kancelárske priestory

Coworkingové priestory
Coworkingové priestory

Ďalším trendom, o ktorom očakávame, že bude mať v roku 2023 obrovský vplyv na trh s komerčnými nehnuteľnosťami, je pokračujúca popularita coworkingových priestorov a dopyt po adaptabilných kancelárskych priestoroch. Coworkingové priestory ponúkajú flexibilnú a cenovo výhodnú alternatívu k tradičným kancelárskym priestorom a stávajú sa čoraz obľúbenejšími medzi malými firmami, podnikateľmi a živnostníkmi. Aj keď si mnohí myslia, že kancelárske nehnuteľnosti sú mŕtve, nemôže to byť ďalej od pravdy. Jednoducho sa budova mení, aby vyhovovala požiadavkám našej novej pracovnej sily, podobne ako sa v poslednom desaťročí zmenil maloobchod.

S čoraz väčším počtom ľudí, ktorí pracujú na diaľku alebo majú flexibilný pracovný čas, rastie potreba kancelárskych priestorov, ktoré sú dostatočne agilné na to, aby vyhovovali rôznym pracovným štýlom a potrebám. Tento trend bude pravdepodobne rásť a vyvíjať sa, keďže stále viac ľudí si volí slobodu a flexibilitu samostatnej zárobkovej činnosti alebo sa zameriava na udržanie nízkych nákladov na podnikanie pri práci v podnikateľskom prostredí bohatom na vybavenie.

 

Trvalá udržateľnosť

Udržateľnosť je trendom už celé desaťročie. Keďže stále viac podnikov a organizácií uprednostňuje environmentálne záujmy, dopyt po ekologických a udržateľných komerčných nehnuteľnostiach sa bude len zvyšovať. V skutočnosti existuje veľa fondov, ktoré nasmerujú prostriedky len na projekty, ktoré spĺňajú tieto požiadavky. Väčšinu týchto trendov znamenajú mestské oblasti, kde je vplyv komerčného rozvoja na životné prostredie výraznejší, ale aj poľnohospodárska pôda, ktorej majitelia sa často snažia znížiť svoje náklady a vplyv na životné prostredie, sa podieľajú na zefektívnení svojich vodných a iných výstupov.

obrázky: freepik.com

 

Redakcia

Redaktor magazínu Reality Book. Snaží sa vám priniesť zaujímavé informácie o bývaní, domácnosti, realitách a realitnom trhu.