RealityBook.sk

Magazín o bývaní a realitách

Bývanie

Akú farbu steny zvoliť v jednotlivých izbách

Rozmýšľali ste už nad farbou stien vo vašich izbách? Ovplyvňuje nás každý deň, mení našu náladu a myšlienky. Vplýva inak na rôznych ľudí v závislosti od veku, rodu, klimatického pásma a aj etnického pôvodu.

 

Niektoré farby vyvolávajú u väčšiny ľudí rovnaké reakcie a pri zariaďovaní domova by sme mali poznať ich vplyv na náš mozog a emócie. Pozrime sa bližšie na to, čo môže farba stien urobiť s izbou.

 

Farby v spálni

Dizajn postele

Spálňa je miestom pre oddych a preto do nej patria farby podporujúce relaxáciu. Podľa psychológie farieb sú najvhodnejšie farby: zelená, modrá a fialová.

 • Zelená je pokladaná za farbu, ktorá rozpúšťa stres a pomáha aj s plodnosťou, pretože imituje farbu povrchu zeme.
 • Modrá znižuje krvný tlak, spomaľuje dýchanie a tep srdca, vďaka čomu rýchlejšie zaspíme.
 • Fialová sa do spálne hodí vo svetlejších odtieňoch, najmä levanduľová a orgovánová – majú aj ružový nádych a nepôsobia príliš chladno.

Vyhnite sa oranžovej farbe, pretože je príliš energetizujúca. Pastelová modrá zase pôsobí veľmi chladne.

 

Farby v obývačke

Ako rozmiestniť obývačku

V obývačke potrebujeme farby, ktoré vyvolávajú pocity komfortu, podporujú konverzáciu a priateľské vzťahy. Mali by byť šťastné, upokojujúce alebo energetizujúce – podľa toho, čo preferujete.

 • Červená prináša do priestoru energiu a adrenalín, hodí sa do obývačiek mladých ľudí, ktorí často ponocujú.
 • Zelená upokojuje a podporuje relaxáciu očí, ale v obývačke ju kombinujte so žltou, aby nebola príliš uspávajúca.

Vyhnite sa oranžovej, pretože nepodporuje relaxáciu, ale aktivitu.

 

Farby v kuchyni

Podlaha do kuchyne

Kuchyňa je spoločný priestor, v ktorej kvitne kreativita a stretáva sa v nej celá  rodina. Preto chceme v kuchyni odtiene žltej, zelenej a modrej farby.

 • Žltá dodáva kuchyni energiu a pozitívne naladenie mysle.
 • Ak máte radi zelenú, zvoľte tmavé odtiene, ktoré kuchyňu zútulnia.
 • Teplé tóny bielej podporujú chuť do jedla.
 • Fialová je zase sofistikovaná a dodáva kuchyni pocit luxusu.

Na druhej strane je dobré vyhnúť sa čiernej, pretože pôsobí tvrdo a dramaticky – to nie sú nálady, ktoré chcete v kuchyni podporovať. Hnedá je zase farba, ktorá sa nespája s hladom a jedlom, preto sa viac hodia do iných miestností.

 

Farby v kúpeľni

Podlaha do kúpelne

Miesto odpočinku, kde však nemáte zaspávať, potrebuje žiarivejšie tóny.

 • Žltá je ideálna farba do kúpeľne, pretože nám dodáva energiu.
 • Modrá podporí relaxáciu a fialová farba kúpeľne vytvára prostredie plné harmónie.

Vyhnite sa červenej v žiarivých odtieňoch, ktoré sú pre kúpeľňu príliš agresívne a navyše tvoria nepríjemný odtieň na pokožke – sledujeme ju v zrkadle pri umelom osvetlení a červené steny zhoršujú náš vzhľad.

Keď si chcete v kúpeľni oddýchnuť napríklad v bublinkovom kúpeli, nedávajte si do kúpeľne ani oranžovú, keďže, ako sme už spomínali, pôsobí stimulujúco.

 

Najvýraznejšie farby

Výrazné farby v domácnosti

Niektoré farby sú problematické, ale za istých okolností môžu byť veľmi vhodné. Prvou z nich je červená farba, ktorá výrazne ovplyvňuje ľudské správanie. Niektorí ľudia ju pokladajú za iritujúcu a v červených miestnostiach reagujú hostilnejšie a agresívnejšie. Ak však namaľujete na červeno miestnosť, kde sa väčšinou zdržiavate až po zotmení a vidíte ju len vo svetle lámp, môže pôsobiť tlmene a elegantne. Aj v tomto prípade však dodáva ľuďom energiu a nehodí sa do spálne.

Tmavomodrá a čierna farba môže pôsobiť skľučujúco až depresívne. Preto by sa mala na stenách používať iba lokálne, v malých akcentoch a v miestnostiach, kde je veľa prirodzeného svetla.

Pri voľbe farby steny potrebujeme myslieť ešte na jeden fakt – sú naše izby malé alebo priestranné? Pretože teplé farby majú tendenciu opticky zmenšovať priestory. Ak je nutné zväčšiť izby alebo chodby, použite bielu, sivú alebo žltú farbu.

obrázky: freepik.com

 

Redakcia

Redaktor magazínu Reality Book. Snaží sa vám priniesť zaujímavé informácie o bývaní, domácnosti, realitách a realitnom trhu.