RealityBook.sk

Magazín o bývaní a realitách

Reality

Všetko, čo potrebujete urobiť pred predajom nehnuteľnosti

Predaj nehnuteľnosti je pomerne náročný proces, ktorý si vyžaduje dôkladnú prípravu a profesionálny prístup. Bez ohľadu na to, či predávate dom, byt alebo pozemok, existuje niekoľko kľúčových krokov, ktoré treba absolvovať. V našom článku sa preto pozrieme na všetko, čo potrebujete urobiť ešte pred predajom nehnuteľnosti, vrátane kontroly jej stavu, či prípravy dokumentov.

 

 

Kontrola stavu nehnuteľnosti

Dôkladná kontrola nehnuteľnosti umožňuje identifikovať prípadné problémy a nedostatky, ktoré by mohli ovplyvniť cenu nehnuteľnosti. V tomto smere je dôležité venovať pozornosť rôznym aspektom, ako je stav budovy, strechy, inžinierskych sietí, ako i ďalších zariadení.

Zároveň je treba myslieť aj na maličkosti. Napríklad na stav a životnosť matraca. Jednoducho, pokiaľ pri obhliadke nechávate v nehnuteľnosti všetko zariadenie a vybavenie, je nutné zabezpečiť bezchybný stav všetkých vecí.

 

Príprava potrebných dokumentov

Príprava dokumentov na predaj nehnuteľnosti si vyžaduje čas. Preto je s tým dôležité začať čo najskôr. Kompletný súbor všetkých dokumentov nielenže zvyšuje dôveru potenciálnych kupujúcich, ale tiež umožňuje efektívne riadenie celého procesu predaja.

K predaju nehnuteľnosti budete potrebovať nasledovné:

  • Doklad totožnosti – skontrolujte si platnosť.
  • Vlastnícke dokumenty – dokument potvrdzujúci vlastníctvo nehnuteľnosti. V prípade, ak predávate byt, budete potrebovať nadobúdaciu zmluvu. Niektoré údaje zo zmluvy, na základe ktorej ste byt nadobudli, bude treba preniesť do kúpnej zmluvy pri predaji.
  • Kolaudačné rozhodnutie – v prípade, ak predávate dom. Nezabudnite na geometrický plán a kompletnú projektovú dokumentáciu.
  • Potvrdenie o veku bytového domu – ak kupujúci použije hypotekárny úver, znalec ho bude od vás pýtať. Potvrdenie vám vydá správcovská spoločnosť, alebo spoločenstvo vlastníkov.
  • Majetkové vyrovnanie – iba v prípade, ak ste rozvedení a nehnuteľnosť máte stále v bezpodielovom vlastníctve. Nehnuteľnosť bude treba vysporiadať do času predaja.
  • Dohody o spoločnom vlastníctve – ak vašu nehnuteľnosť spolu s vami vlastnia aj iní spoluvlastníci, na predaj budete potrebovať súhlas ich všetkých.
  • Technické prehliadky – záznamy o technickom stave nehnuteľnosti a prípadných nedostatkoch.
  • Energetický certifikát – poskytuje informácie o energetickom výkone nehnuteľnosti.
  • Finančné dokumenty – záznamy o hypotékach, dlhoch alebo iných finančných záväzkoch spojených s nehnuteľnosťou (ak existujú). Ak predávate byt, budete potrebovať potvrdenie o neexistencii nedoplatkov, a to ohľadom mesačných zálohových platieb, ktoré platíte správcovi. Dokument vám vydá správcovská spoločnosť, alebo spoločenstvo vlastníkov.

 

Realitný maklér alebo samostatný predaj?

Pochopiteľne, pred predajom nehnuteľnosti treba rozlúsknuť aj otázku ohľadom spôsobu predaja. Rozhodnúť sa pre spoluprácu s realitným maklérom alebo predávať nehnuteľnosť samostatne? Obe možnosti majú svoje výhody a nevýhody:

 

Realitný maklér

  • Profesionálna expertíza – makléri majú odborné vedomosti a skúsenosti v oblasti predaja nehnuteľností v danej lokalite, čo prispieva k efektívnemu a úspešnému predaju. Renomované realitné kancelárie tiež zamestnávajú právnika pri predaji nehnuteľnosti. Zabezpečuje hladký priebeh predaja a prepis nehnuteľnosti.
  • Marketingová podpora – makléri majú prístup k rôznym marketingovým nástrojom, ktoré efektívne pomáhajú pri propagácii nehnuteľnosti..
  • Administratívna podpora – makléri sa starajú o administratívne záležitosti spojené s predajom, čo šetrí čas predávajúceho.
  • Nižší zisk – hlavná nevýhoda tejto možnosti. Makléri si účtujú v priemere od 3 do 6 % z ceny nehnuteľnosti.

 

Samostatný predaj

  • Väčší zisk – predaj nehnuteľnosti samostatne vám môže priniesť vyšší zisk, keďže sa eliminujú provízie a poplatky spojené s realitným maklérom.
  • Kontrola nad predajom – máte väčšiu kontrolu nad celým procesom, pretože si všetko riadite sami.
  • Vyššie riziko – pri samostatnom predaji riskujete, že sa vyskytnú problémy, na niečo zabudnete, prípadne sa niečo skomplikuje. Vo väčšine prípadov celý proces trvá dlhšie.

 

Estetické úpravy a home staging

Tieto postupy majú za cieľ zvýšiť atraktivitu nehnuteľnosti pre potenciálnych kupujúcich. Zároveň im umožnia ľahšie si predstaviť svoj život v danej oblasti a dome. Najdôležitejšie kroky tohto procesu zahŕňajú:

  • Vylepšenie interiéru – maľovanie stien, obnovu podlahy, modernizáciu kuchyne a kúpeľne, výmena osvetlenia…
  • Úpravy exteriéru – úpravy záhrady a vonkajších priestorov, čistenie a oprava fasády, výmena dverí a okien…
  • Minimalizácia osobných vecí – počas home stagingu je dôležité minimalizovať osobné veci a dekorácie. To zahŕňa napríklad odstránenie osobných fotografií.
  • Použitie moderného nábytku a dekorácií – prispievajú k vytvoreniu atraktívneho priestoru, ktorý zaujme potenciálnych kupujúcich.

obrázky: freepik.com

 

Redakcia

Redaktor magazínu Reality Book. Snaží sa vám priniesť zaujímavé informácie o bývaní, domácnosti, realitách a realitnom trhu.