RealityBook.sk

Magazín o bývaní a realitách

BývanieDomácnosť

Ako zariadiť bývanie pre seniora

Na starnutie sa často pozeráme ako na nevyhnutné zlo, ale ide iba o ďalšie životné výzvy, na ktoré sa potrebujeme adaptovať. A našou úlohou nie je život komplikovať, ale naopak, čo najviac si ho uľahčiť. Využite k tomu všetky dostupné metódy a začnite tam, kde seniori trávia najviac času – v ich domácnosti!

 

 

Bezpečnosť na prvom mieste

Bezpečnosť je kľúčovým aspektom starostlivosti o seniorov. Pri úprave bývania venujte pozornosť protišmykovej podlahe a pokryte ju kobercami, o ktoré nebudú starší ľudia zakopávať. Zabezpečte dostatočne jasné osvetlenie celej domácnosti, aby ste minimalizovali riziká pádov.

Na schodoch, v kúpeľniach a na všetkých ostatných miestach, kde potrebujú seniori niečo prekračovať alebo prekonávať prekážky a stáť pri tom na jednej nohe, môžu stratiť balans. Preto na tieto miesta namontuje madlá a zábradlia. Vyhýbajte sa preplneniu miestností a zabezpečte dostatok priestoru na pohyb medzi nábytkom. A keď sme už pri nábytku, uprednostnite taký, ktorý má oblé hrany.

 

Spálňa

Táto miestnosť je epicentrom večerného života seniora. Začnite tým, že vyberiete kvalitnú posteľ s matracom, ktorý je špeciálne upravený pre potreby starších ľudí. Zvyčajne je takýto matrac tvrdší a hypoalergénny, s poťahom, ktorý je možné ľahko oprať. Vyššia posteľ seniorom uľahčí vstávanie. Zamerajte sa aj na nočné svetlo, môže byť aj so senzormi reagujúcimi na pohyb, aby sa zasvietilo samé pri nočnej návšteve kúpeľne.

Aj keď je pohodlné sledovať televíziu z postele, modré svetlo narúša spánkový cyklus, preto seniorom dajte do spálne radšej iba reproduktory, kde môžu počúvať upokojujúcu hudbu, zaujímavé podcasty alebo rozhlasové relácie.

 

Kúpeľňa

Kúpeľňa a toaleta má byť funkčná, bezpečná a pohodlná. Popremýšľajte nad nízkym prahom alebo úplne bezprahovom vstupe do sprchy, aby do nej mali seniori ľahší prístup. V okolí vane, sprchy a toalety by mali byť madlá a stolička na kúpanie či sprchovanie. Toaleta s vyšším sedením uľahčuje sadanie aj vstávanie.

 

Kuchyňa

Hovorí sa o nej, že je srdcom domova a určite máte aj vy spomienky na obľúbené jedlo od babky. Ako ju prispôsobiť potrebám seniora? Znížte výšku pracovných dosiek, aby bolo jednoduché pracovať na nich aj posediačky. Osviežte kuchyňu jasným osvetlením, ktoré môžete pridať aj nad pracovnú linku, aby lepšie videli pri krájaní surovín. Do kuchyne umiestnite aj pohodlné a ľahké stoličky s operadlom, ktoré jednoducho prenesú tam, kde práve budú pripravovať jedlo alebo jesť.

 

Technologické inovácie

Využite moderné technologické možnosti pre zlepšenie pohodlia a bezpečnosti seniora. Zainvestujte do monitorovacieho systému na diaľkové sledovanie staršieho človeka, samozrejme, iba v prípade, že sa obávate o jeho zdravie, nehody v domácnosti a senior s tým súhlasí. Veľkým plusom sú inteligentné technológie, vďaka ktorým vie senior cez mobilný telefón alebo diaľkové ovládanie nastavovať termostat, skontrolovať, kto zvoní pri dverách, prípadne aj odomykať a zamykať, zapínať a vypínať svetlo alebo spúšťať rôzne domáce spotrebiče, napríklad vysávač či televíziu.

 

Komunikácia a spoločenský život

Spoločenských život a udržiavanie živej komunity priateľov je pre seniora nevyhnutné. Uľahčite mu stretávanie sa pomocou elektrického skútra pre seniora, vďaka ktorému sa všade dostane rýchlejšie a bezpečne. Chôdza vo vyššom veku je namáhavejšia a môže to viesť k tomu, že sa starší ľudia izolujú vo svojich domácnostiach a iba čakajú, či k nim niekto príde na návštevu. Pravdaže, v dome či byte by mala byť aj pohodlná obývačka, ale zároveň sa snažte seniorov povzbudiť, aby trávili čas aj mimo domu. Podporte ich komunikáciu aj výberom mobilného telefónu s väčšími tlačidlami pre ľahké vytáčanie.

obrázky: freepik.com

 

Redakcia

Redaktor magazínu Reality Book. Snaží sa vám priniesť zaujímavé informácie o bývaní, domácnosti, realitách a realitnom trhu.