RealityBook.sk

Magazín o bývaní a realitách

FinancieReality

Na toto nezabudnite pri predaji nehnuteľnosti

Predaj nehnuteľnosti je pre každého veľká vec. Pre mnohých ide o najväčší biznis v živote a práve preto je dôležité sa na celú transakciu dôkladne pripraviť. V opačnom prípade sa vám môže celý tento proces skomplikovať. Dokonca tu hrozí aj finančná strata. O tom, ako sa tomu vyhnúť a predaj nehnuteľnosti zvládnuť bez väčších problémov, si povieme v našom článku.

 

Ako pripraviť nehnuteľnosť na predaj?

Väčšina chýb pri predaji nehnuteľnosti sú spôsobené tým, že sa predajca rozhodne predávať nehnuteľnosť „na vlastnú päsť“, a to bez predchádzajúcej skúsenosti. Alebo využije služby nedôveryhodného sprostredkovateľa, z ktorého sa v tom horšom prípade môže vykľuť aj podvodník.

Timea Gruszecká z realitnej kancelárie Amazon Real Košice poukazuje na mnohé veci, na ktoré sa zabúda pri predaji nehnuteľnosti bez realitnej kancelárie. Jednou z nich je aj skutočnosť, že ak chcete predať nehnuteľnosť rýchlo a dobre, mali by ste využiť služby odborníkov, ktorí sa vyznajú v lokálnom realitnom trhu. Realitná kancelária sa vám tiež postará o celú prípravu nehnuteľnosti na predaj – inzercia nehnuteľnosti (elektronická a printová), prezentácia potenciálnemu kupcovi pri obhliadke…

Prvý dojem je najdôležitejší. Kvalitné realitné kancelárie vám však dokážu pomôcť aj v tomto smere. Napríklad naaranžovaním nehnuteľnosti (homestaging), profesionálnou fotodokumentáciou či natočením virtuálnej 3D prehliadky. Pomôže vám to vybrať naozaj kvalitného kupca s vážnym záujmom o vašu nehnuteľnosť.

Samozrejmosťou je aj čistý, uprataný a vyvetraný byt či dom. V čase prehliadky nerobte žiadne domáce práce. Maximálne tak napečte voňavé koláčiky, ktoré interiér zútulnia svojou vôňou. Pamätajte, že investovať čas a peniaze do toho, aby vaša nehnuteľnosť pôsobila príjemným dojmom, sa rozhodne oplatí.

 

Tip

Vyberte si iba jednu realitnú kanceláriu. Nie je pravda, že čím viac realitných kancelárií bude mať vašu nehnuteľnosť v ponuke, tým sa rýchlejšie predá. Jediný efekt, ktorý tým dosiahnete je, že ju predáte za najnižšiu a nie reálnu sumu.

 

Pripravte si dôležité dokumenty

Pochopiteľne, najdôležitejším dokumentom je list vlastníctva. Potvrdzuje, že predávajúci je skutočným majiteľom. Tiež je základným dokumentom ohľadom znaleckého posudku na byt či dom. Znalec v ňom zohľadňuje lokalitu a polohu bytu, konštrukciu budovy a jej stav a v neposlednom rade i prípadné vecné bremená k nehnuteľnosti.

Zmluvná dokumentácia
Zmluvná dokumentácia

Veľmi dôležité je mať po ruke aj pôvodný dokument, ktorým bol objekt nadobudnutý. Môže ísť napríklad o kúpnu či darovaciu zmluvu. Užitočné je poznať i vek budovy. Túto informáciu môžete získať od správcu budovy.

Rovnako nezabudnite na kópiu katastrálnej mapy, ktorú vyžadujú znalci pri odhade. A to z dôvodu získania informácie, či je predmetná nehnuteľnosť skutočne zapísaná na danom mieste. Pochopiteľne, ak ide o byt, znalci vyžadujú kópiu katastrálnej mapy iba zriedka, no i tak je dobrým nápadom mať ju k dispozícii.

Pri predaji nehnuteľnosti je tiež nevyhnutným predpokladom bezchybná zmluvná dokumentácia – obsah zmluvy i forma. A to je ďalším dôvodom, prečo sa vyplatí využiť služby realitnej kancelárie. Realitní právnici totiž ovládajú, aké správne výrazy a pojmy by mala takáto zmluva o prevode vlastníckeho práva obsahovať. Len v tom prípade vás zmluva môže chrániť pred neočakávanými okolnosťami, ktoré môžu prípadne nastať.

Pamätajte, že bez právneho poradenstva, ktoré vám kvalitná realitná kancelária poskytne, sa môžete dostať do veľkých ťažkostí. A to aj finančného charakteru. Okrem toho treba vziať do úvahy aj to, že Kataster nehnuteľností si dôkladne prekontroluje, či vaša zmluva o prevode nehnuteľnosti má všetky legislatívne i formálne požiadavky.

 

Vedeli ste, že…

… absencia čo i len jedného čísla alebo písmena v opise nehnuteľnosti vám celý proces prevodu nehnuteľnosti môže zablokovať aj na niekoľko týždňov?

 

Vypratávanie nehnuteľnosti

Lúčenie so starým domovom je často nielen smutné, ale môže byť aj náročné. Najmä v súvislosti s jeho vypratávaním. Preto ak sú niektoré izby zapratané starým nábytkom a vecami, neváhajte si zavolať profesionálne vypratávanie bytov a domov. Ušetrí vám to veľa času a starostí. Najmä čo sa týka ekologického likvidovania starého nábytku.

Vypratanie nehnuteľnosti
Vypratanie nehnuteľnosti

Pred sťahovaním si tiež nezabudnite urobiť vo svojich starých veciach poriadok. Staré oblečenie, hračky, či nechcené darčeky, môžu znamenať iba zbytočnú záťaž. Rozhodnite sa preto, čo si zoberiete so sebou a čo vyhodíte.

 

Ako to je s platením daní?

Podarilo sa vám šťastne ukončiť predaj a prevod nehnuteľnosti do rúk nového vlastníka, no tým ešte vaše starosti nekončia. Nezabudnite aj na povinnosť voči štátu. V tomto smere totiž slovenská legislatíva ukladá predávajúcemu povinnosť zaplatiť z inkasovanej čiastky za predaj daň.

Výška tejto dane dosahuje výšku 19% z celkovej sumy. Túto čiastku treba podľa zákona odviesť miestne a vecne príslušnému daňovému úradu, pričom tu je tiež povinnosť zaplatiť aj odvod do zdravotnej poisťovne (14%). Ak na túto svoju daňovú povinnosť zabudnete, hrozí vám vysoká pokuta.

 

Rada na záver

Pochopiteľne, ohľadom platenia dane z predaja nehnuteľnosti existuje výnimka, kedy je predávajúci oslobodený od tejto povinnosti. Avšak pamätajte, že obdobie, ktoré je potrebné na oslobodenie príjmov z predaja nehnuteľnosti je 5 rokov. Dôležité je však nezabudnúť, že táto lehota začína plynúť dátumom nadobudnutia nehnuteľnosti. Je uvedený na liste vlastníctva.

Týchto 5 rokov končí dátumom podpisu zmluvy o prevode nehnuteľnosti. Prípadne tiež dátumom zloženia prvej časti kúpnej ceny. Závisí to od toho, ktorá z týchto dvoch možností nastala ako prvá.

Pamätajte, že prvá časť kúpnej ceny znamená aj zloženie depozitu v realitnej kancelárii.

obrázky: freepik

 

Redakcia

Redaktor magazínu Reality Book. Snaží sa vám priniesť zaujímavé informácie o bývaní, domácnosti, realitách a realitnom trhu.