RealityBook.sk

Magazín o bývaní a realitách

Bývanie

Najlepšie miesta pre život na Slovensku

Mladí ľudia často stoja pred dilemou, či zostať žiť na Slovensku, alebo dať prednosť životu v zahraničí. Ostať „doma“ má veľa výhod – blízkosť rodiny a priateľov, dokonalá znalosť jazyka… Ale ak sa vám práve vaše rodné miesto zdá nedokonalé, možno vás osloví niektorí z nasledujúcich kútov našej krajiny.

 

Faktory výberu

Na začiatok si povedzme, podľa čoho sa hodnotí kvalita miesta pre život. Základné kritériá vás možno prekvapia, prvým je totiž kvalita vody. Aké sú ďalšie?

 

Kvalita vody

Zloženie vody podľa vedcov priamo ovplyvňuje fyzické aj mentálne zdravie ľudí. Máme šťastie, pretože väčšina Slovenska disponuje dostatočne čistou vodou. Na niektorých miestach je navyše obohatená o minerály, ktoré ju robia ešte zdravšou.

 

Bezpečnosť

Aké je bývanie v byte

Veľkú časť kvality miesta pre život majú na svedomí potenciálni susedia. Dobré miesto na bývanie musí pôsobiť bezpečne, nielen vďaka nízkej kriminalite, ale aj v rámci pravdepodobnosti živelných pohrôm.

 

Možnosti rekreácie

Máme radi miesta, kde sa môžeme venovať sebarozvoju. Pre niekoho ide o pravidelnú turistiku, iným je bližšie chodenie do kina a do divadla. Alebo ideálne kombinácia všetkých možností.

 

Dostupnosť škôl, pracovných príležitostí a nemocníc

Dôležitým faktorom je aj to, či budete musieť za základnými potrebami a činnosťami denne cestovať.

 

Čistota prostredia

Život na vidieku - výhody a nevýhody

Ruch veľkomesta má svoje čaro, ale dýchať čistý vzduch, piť čistú vodu a prechádzať sa po uliciach bez odpadkov je pre nás oveľa dôležitejšie.

 

 

Vizuálna krása miesta

Posledné, ale rovnako podstatné ako všetky ostatné kritériá. Aby sme boli v mieste bydliska šťastní, nemôžeme sa denne pozerať na ošarpané budovy, ilegálne skládky smetí a neudržiavané zelené plochy.

 

Výber miest pre život na Slovensku

A teraz už buďme konkrétni, aké miesta na Slovensku sú najobľúbenejšie na život?

 

1. Okolie Vysokých Tatier

Naše veľhory poskytujú pocit ako Alpy, ale v menšej a lacnejšej verzii. Ľudia žijúci v okolí tvrdia, že ovzdušie je na tomto mieste úplne iné. Krásne výhľady, bohaté možnosti rekreácie a v rámci globálneho otepľovania stále dostatočne chladné prostredie robia z tohto miesta top možnosť.

 

2. Piešťany

Piešťanské kúpele
Piešťanské kúpele

Kúpeľné mesto s dlhou tradíciou sa čoraz viac prispôsobuje ľuďom, ktorí majú rôzne problémy s pohybovým aparátom. Preto sú Piešťany obzvlášť vhodné pre seniorov alebo pre mladých ľudí s akýmkoľvek handicapom. Bezbariérovosť nie je jedinou výhodou, toto mesto je čisté a dýcha z neho história prepletená s moderným dizajnom.

 

3. Trenčín

Ďalšie mesto, ktoré spĺňa všetky vyššie spomenuté kritériá. Trenčiansky hrad poskytuje možnosti kultúrneho a historického vyžitia, ale toto miesto má aj krásne architektonické perličky – napríklad Hotel Elizabeth v štýle art nouveau. Mesto módy, blízko kúpeľov Trenčianske Teplice, ponúkne aj relax a zábavu.

 

4. Bardejov

Radničné námestie v Bardejove
Radničné námestie v Bardejove

Krásne domčeky v centre mesta spolu s kúpeľnou atmosférou tak trochu vracajú obyvateľov pár desaťročí dozadu do elegantného a príjemného mestského života. Bonusom sú desiatky turistických atrakcií v blízkom okolí – od hradov po drevené kostolíky.

 

5. Banská Štiavnica

Mestečko, ktoré sme nemohli vynechať. Väčšina turistov sa do nej na prvý pohľad zamiluje a to je jedinou nevýhodou tohto krásneho, zeleného mesta – v letných mesiacoch je plné turistov. Na dosah ruky máte tajchy a plávanie v nich je skutočným zážitkom a tak trochu zenovou aktivitou.

 

6. Blízke okolie Bratislavy

Je prirodzené, že hlavné mesto akéhokoľvek štátu priťahuje svojich obyvateľov stovkami možností pre prácu aj pre voľný čas. Vyberte si však zelenšie miesto v jej okolí, ktoré vyváži rušný život a bohaté možnosti pokojnejším prostredím a prírodou.

obrázky: severovychod.sk, spectator.sme.sk, freepik.com

 

Redakcia

Redaktor magazínu Reality Book. Snaží sa vám priniesť zaujímavé informácie o bývaní, domácnosti, realitách a realitnom trhu.