RealityBook.sk

Magazín o bývaní a realitách

Domácnosť

Najšpinavšie miesta v domácnosti

Všetci máme radi doma čistotu a poriadok. A určite ste už premýšľali aj nad tým, kde všade v domácnosti na vás číhajú nástrahy v podobe rôznych nečistôt a zdraviu škodlivých baktérií. Pokiaľ si však myslíte, že je to priestor toalety, tak sa veľmi mýlite. Väčšie nebezpečenstvo číha práve tam, kde by ste to ani nečakali. Kde? To si povieme v našom článku.

 

 

Čo si vlastne máme predstaviť pod zmienenými nečistotami? Samozrejme, ide hlavne o rôzne baktérie, z ktorých niektoré môžu byť pre naše zdravie naozaj veľmi nebezpečné. Tiež treba mať na zreteli, že niektoré baktérie sa môžu pri správnej teplote deliť a množiť každých 20 minút, takže netrvá dlho a dokážu zamoriť pomerne veľké priestory.

Čo je však horšie, platí to aj pre ľudské telo, takže príznaky chorôb po infekcii sa taktiež môžu prejaviť veľmi rýchlo. Niektoré štúdie dokonca uvádzajú, že v priemernej domácnosti sa nachádza viac ako 340 rôznych baktérií na 30 rôznych objektoch. Kde teda číhajú tieto nástrahy?

 

Kuchyňa

Áno presne tak. Kuchyňa patrí medzi najviac znečistené miesta v domácnosti, a to aj napriek tomu, že sa ju snažíme udržiavať čistú. V kuchyni totiž neustále spracovávame rôzne druhy potravín, pričom vzniká veľa odpadu. Veľa surovín tu podlieha skaze a rýchlym zmenám skupenstva, čo môže niekedy prilákať aj neželaný hmyz.

Špina v kuchyni

 

Tiež pokiaľ po sebe zabudnete umyť kuchynské náradie alebo iba kuchynský nôž, s ktorým ste predtým krájali mäso, tak ten časom môže kontaminovať všetko, čoho sa dotkne. Rovnako aj v okolí odpadkového koša, umývadla či výlevky sa nachádza množstvo baktérií.

No v kuchyni je rozhodne tým najšpinavším predmetom obyčajná kuchynská hubka na umývanie riadu. Síce s ňou umývame všetko možné, avšak na samotnú hubku často zabúdame.  Kto navyše používa aj drôtenku, tak je na tom ešte horšie. Z drôtenky sa totiž zvyšky jedla ťažko odstraňujú, a pokiaľ na očistenie dokonca zabudneme, tak liaheň mikróbov je razom na svete.

 

Kúpeľňa

Ďalšie miesto pre hojný výskyt baktérií. Najmä ak sa jedná o kúpeľňu spojenú s toaletou. Stačí iba jedno spláchnutie s otvoreným poklopom a mikrokvapôčky z toalety sa rozprášia po celej miestnosti. Potom už je len krok k tomu, aby sa v špárach okolo vane, umývadla či medzi kachličkami obkladu vytvorili kolónie choroboplodných zárodkov. Tiež sa v kúpeľni zbavujeme časti odumretej pokožky, rozličnej mastnoty tela či nečistoty z rúk. Preto je veľmi dôležité venovať pozornosť čisteniu a dezinfekcii vane, odtoku pod umývadlom ako aj okolitým priestorom, vrátane kachličiek a špár medzi nimi.

Čo sa týka predmetov v kúpeľni, miestnosť je často plná starých použitých ponožiek, uterákov, špinavého oblečenia… to všetko môže slúžiť, pokiaľ sa hneď nepustíme do prania, ako základňa pre šírenie baktérií. Venovať pozornosť treba aj zubnej kefke, ktorá sa často v rebríčku najšpinavších predmetov v domácnosti umiestňuje na popredných miestach. Po jej nedôkladnom očistení na nej môžu zostať zvyšky potravy, čo sa v konečnom dôsledku potom môže prejaviť pri jej ďalšom použití. Paradoxne tak predmet, ktorý má so zubným kazom bojovať, ho tak môže ešte podporiť.

 

Chodba a vstupné priestory

Netreba snáď ani zdôrazňovať, že tie najšpinavšie priestory na chodbe patria miestu, kde skladujeme topánky – piesok, hlina a rôzne nečistoty z nich odpadávajú neustále. Navyše v zimnom období sa k tomu pridá aj cestárska soľ a malé kamienky.

Pokiaľ doma chováte domáce zvieratko, napríklad psa, tak je situácia na chodbe ešte horšia. Pes sa musí každý deň venčiť a to znamená veľa možností, ako si zaniesť do bytu nečistoty. Tiež sú tu predmety ako pelech a zvieracie hračky, ktoré sú rovnako rajom baktérií. Miera týchto nečistôt preto priamo závisí na hygiene vášho domáceho zvieratka.

Z ďalších predmetov, ktoré sa netýkajú iba chodby, ale celého bytu stojí za zmienku spomenúť kľučky, ktorých miera čistoty zase závisí na čistote vašich rúk. Špina sa totiž na nich hromadí s každým otvorením či zatvorením dverí. Samozrejme to platí aj pre dvierka chladničky alebo sporáka.

 

Obývačka a pracovňa

Obývačka je vo všeobecnosti považovaná za najčistejšie miesto v dome či byte. Je to pochopiteľné, keďže ide zároveň aj o reprezentačný priestor bežnej rodiny. Preto sa najčastejšie čistí a upratuje práve tu. No i tu sa môžu nájsť nástrahy, kde číha nebezpečenstvo v podobe rôznych nečistôt plných baktérií. Sú to najmä miesta, ktoré ľahko zapadajú prachom, ako napríklad rohový stolík s počítačom alebo tiež vankúšiky na gauči, ktoré sú vlastne takým lapačom roztočov. Relatívne najšpinavšie miesto v obývačke je ale prostredie kvetináčov, kde pri polievaní alebo údržbe kvetín môže dôjsť k roznášaniu nečistôt, napríklad vo forme roztrúsenej hliny.

Za najviac znečistený predmet, ktorý sa najčastejšie používa práve v obývačke alebo v pracovni, je právom považovaná klávesnica počítača. To je kráľ špinavých predmetov. Na prvý pohľad sa to možno nezdá, no klávesnica či myš počítača v sebe ukrývajú nespočetné množstvo baktérií, ktoré sa časom usadia i v tých najmenších štrbinkách týchto predmetov, kde môžu utešene rásť. Nezaškodí teda klávesnicu občas vyčistiť, alebo po dlhšom čase používania rovno vymeniť.

 

Detská izba

Aj v detskej izbe môžme nájsť raj na množenie baktérií. Tým miestom je predovšetkým posteľobliečky a paplóny. Ďalším problémom sú detské hračky, aj keď nie až takým veľkým ako dieťa, ktoré chová zvieratko – o nečistoty z terária či z vtáčej klietky tak nie je núdza. V tom prípade treba zvlášť dbať na čistotu a hygienu miestnosti. Našťastie parazity a roztoče vo výkaloch a podstielkach domácich zvierat sú len v tom prípade, ak je u nich zanedbaná zdravotná starostlivosť.

 

Samozrejme, vynechanie toalety v našom článku neznamená, že na tomto mieste nič nehrozí. Práve naopak. Len ľudia si toalety aicky v podvedomí spájajú so špinou či baktériami a tak jej pri upratovaní venujú najväčšiu pozornosť. Výsledkom je potom vyššia čistota ako na miestach, kde by sme špinu nečakali. No i tu si treba dať pozor na rizikové miesta, ako napríklad na časť kde sa spája záchodová doska s telom toalety, na miesto za toaletou kde padá prach, či na ťažie dostupné poličky s dezinfekčnými prostriedkami.

obrázky: pexels.com

 

Redakcia

Redaktor magazínu Reality Book. Snaží sa vám priniesť zaujímavé informácie o bývaní, domácnosti, realitách a realitnom trhu.