RealityBook.sk

Magazín o bývaní a realitách

BývanieDomácnosť

Ako zariadiť a usporiadať kuchyňu správne a lacno

Plánovanie novej kuchyne a jej zariaďovanie je snom každej ženy, na ktorého splnenie sa veľmi tešia. Muži už menej, keďže fyzická práca spočíva hlavne na ich pleciach. Pritom všetci chceme mať modernú, štýlovú kuchyňu, plnú praktických vecí na uľahčenie varenia. A hlavne, aby to stálo čo najmenej. Dá sa to? Prinášame vám niekoľko nápadov, ako zariadiť a usporiadať kuchyňu správne a lacno.

 

 

Ako by mala vyzerať ideálna kuchyňa?

Určite budete súhlasiť s tvrdením, že ideál sa v tomto prípade skrýva v ergonómii. Čo najmenej zbytočných pohybov pri varení. Len tak môže byť praktická kuchyňa, no zároveň i na pohľad pekná a prirodzená.

To znamená, že ešte pred tým, ako sa vyberiete do obchodov po kuchynský nábytok a spotrebiče, by ste si celý priestor budúcej kuchyne mali v pokoji premerať. A tiež premyslieť, kam prídu jednotlivé spotrebiče a ako vlastne bude vyzerať kuchynská linka – srdce každej kuchyne.

Najlepšie si je nakresliť pôdorys kuchyne, avšak nezabudnite zakresliť aj všetky okná a dvere v miestnosti, vrátane smeru ich otvárania. Tiež je dôležité zakresliť všetky rozvody vody, odpadu, elektriny a plynu, vrátane všetkých zásuviek a prípojok. Tento krok veľmi oceníte pri výbere kuchynských spotrebičov.

 

Tvar a usporiadanie kuchyne

Ako usporiadať kuchyňu správne a lacno

Určite budete tiež premýšľať nad typom a tvarom kuchyne. Tu sú v podstate dve možnosti. Prvou je otvorená kuchyňa, ktorá je obľúbená nielen v rodinných domoch, ale čoraz viac sa presadzuje aj v bytoch. Ide v podstate o vkusné spojenie kuchyne s obývačkou. Hoci je to časovo a finančne náročnejšie, výsledok vždy za to stojí.

Veľkou výhodou je, že vďaka tomu získate viac miesta, čo sa hodí najmä v menších bytoch. Ďalšou výhodou je lepší spoločenský kontakt. Na druhú stranu negatívom môže byť zvýšený hluk, ktorý sa bude ozývať aj v obývačke, prach, či pach z varenia. Pri samostatnom riešení kuchyne sú pozitíva i negatíva presne opačné.

 

Rozdelenie priestoru v kuchyni na zóny

Kuchyňu je možné principiálne rozdeliť podľa spôsobu využívania do 3 základných zón. Prvá zóna by mala byť čo možno najväčšia, ide totiž o zónu skladovania (aj s chladničkou). Druhá zóna sa týka umývania riadu. Sem patrí kuchynský drez spolu s umývačkou riadu. A nakoniec tu máme to najhlavnejšie, zónu varenia – varnú dosku a trúbu na pečenie. Pohyb medzi týmito zónami by mal byť čo najjednoduchší a najrýchlejší. V podstate je niekoľko možností, ako tieto zóny usporiadať.

Kuchyňu je dobré rozdeliť na 3 zóny: zóna skladovania, zóna umývania riadu a zóna varenia.“

Ďalšia možnosť je využitie 4 zón, kedy okrem 3 spomínaných je zahrnutá aj zóna relaxu. Môže ísť o kávovú zónu, pri ktorej máte v pár poličkách vyčlenené miesto na kávu, čaj, cukor, mlieko, kávovar, mlynček na kávu a pod. Zároveň je vybavená pultíkom a stoličkami, kde si kávičkári môžu vychutnať napríklad obľúbenú kávu Columbia či Brazília.

Iná možnosť je zóna s barom – v podobne členenej zóne s pultíkom a stoličkami máte malý bar s odloženou obľúbenou whiskey či rumom. Obľúbená je najmä u mužov.

 

Typy usporiadania priestoru v kuchyni

Základnou možnosťou je lineárna kuchyňa – pracovné zóny sú usporiadané do jednej rady, čo sa hodí najmä do menšieho priestoru.

Druhou možnosťou je paralelná kuchyňa – k lineárnemu riešeniu sa pridá ešte jedna strana s druhou pracovnou plochou, čím sa skrátia vzdialenosti medzi jednotlivými zónami. Tu si však treba dať pozor, aby ste nechali trocha voľného miesta, aby bolo možné otvárať dvierka skriniek oproti sebe.

V poslednej dobe sa stáva populárnym aj usporiadanie kuchyne do tvaru písmena L, čo umožňuje z jednotlivých zón vytvoriť ideálny trojuholník. V tomto prípade si však treba dať pozor na roh.

No a nakoniec je tu možnosť usporiadať pracovné zóny do tvaru písmena U, čo rovnako umožňuje vytvoriť pohodlný pracovný priestor.

Najobľúbenejšie možnosti usporiadania kuchyne sú: lineárna kuchyňa, paralelná kuchyňa, kuchyňa v tvare L, kuchyňa v tvare U.“

 

Výber zariadenia do kuchyne

Zariadenie do kuchyne - výber

Vždy je lepšie počítať s tým, že v kuchyni budú pracovať dvaja ľudia súčasne. To znamená, že by všade malo byť toľko miesta, aby sa všade vedľa seba zmestili dvaja ľudia.

Horné skrinky by mali byť dostatočne vysoko, aby bolo vidno pracovnú dosku pod nimi. Úplnou samozrejmosťou je ich podsvietenie. Digestor je treba umiestniť približne 65 cm nad elektrickou varnou doskou, nad plynovou až 75 cm. Jeho šírka by sa mala odvíjať od šírky varnej dosky, minimálne by mala byť rovnako široká.

Ako sa dá ešte ušetriť priestor? Napríklad aj tým, že použijete skrinky s odklápacím mechanizmom a vyhnete sa skrinkám s otváraním do strán. Aj zásuvky by mali byť plno výsuvné, aby ste si zabezpečili plné využitie priestoru pod pracovnou doskou.

Keď sme už pritom, do pracovnej dosky sa oplatí investovať. Vždy je lepšia hrubá z masívneho dreva ako lacné pracovné dosky z drevotriesky. Rovnaká zásada platí aj pre elektrospotrebiče. Značkové modely s predĺženou dobou záruky sú určite lepšou voľbou, už len z dôvodu nižšej spotreby elektrickej energie a spoľahlivosti. Tiež kuchynský drez sa vyplatí v nerezovej, prípadne keramickej forme a s kvalitnou batériou z kuchynského štúdia, aby vám vydržala čo najdlhšie.

Dôležitá je tiež voľba vhodného obloženia steny za pracovnou doskou. Veľmi praktické a elegantné riešenie je napríklad obklad pomocou sklenených panelov, u ktorých si je dokonca možné zvoliť vlastný motív presne podľa vašich predstáv. Čo sa týka farieb ďalšieho obkladu v kuchyni, hodia sa najmä svetlé tóny a farby inšpirované prírodou, často s efektom istej patiny.

 

Materiály na kuchynskú linku a podlahu

Pochopiteľne, najviac človek ušetrí na použitých materiáloch. Ale pozor, nie všade sa vyplatia lacnejšie verzie, ako napríklad pri už zmienenej pracovnej doske. Tu je najideálnejší materiál prírodný či umelý kameň, prípadne lisované drevo s povrchovou úpravou. K lacnejšej variante patrí betón, ktorý je taktiež vhodný.

Podlaha kuchyne by rovnako mala byť odolná, to značí kamenná (určite nie drevená). Mala by vydržať aj prípadnú nehodu v kuchyni, ako napríklad padnutý hrniec, alebo rozliatu horúcu polievku. Steny nemusia byť obložené kachličkami, samozrejme s výnimkou priestoru medzi kuchynskými skrinkami a linkou. Vo všeobecnosti sa tu ale fantázii medze nekladú, záleží len od vás, čo vás osloví a čomu dáte prednosť. Možnosti sú takmer nevyčerpateľné.

 

A na záver jedna dôležitá rada. Sporák umiestnite čo najďalej  od chladničky. Často sa na tento detail zabúda. Pokiaľ vám záleží na spotrebe elektrickej energie a jej úspore, tak chladnička patrí na najchladnejšie miesto v kuchyni (čo možno najďalej od radiátora, okna a sporáka). Aj meter vzdialenosti môže mať z dlhodobého finančného hľadiska veľký význam.

obrázky: pexels.com

 

Redakcia

Redaktor magazínu Reality Book. Snaží sa vám priniesť zaujímavé informácie o bývaní, domácnosti, realitách a realitnom trhu.