RealityBook.sk

Magazín o bývaní a realitách

Domácnosť

5 nápadov, ako si zariadiť spálňu

Zariaďovanie spálne je väčšinou spojené s veľkými životnými zmenami. Či už ste sa prvýkrát odsťahovali do vlastného bývania, alebo ste mali nedávno svadbu, máme pre vás niekoľko tipov ako si zariadiť spálňu v súlade so súčasnými trendmi. Pretože bývať minimalisticky a čo najviac trvalo udržateľne sa oplatí nielen ekologicky, ale aj ekonomicky.

 

Stavte na kvalitné materiály a dostatočne priestrannú posteľ

Epicentrom každej spálne je posteľ. Relaxujeme v nej, naše telo naberá nové sily a celý organizmus sa regeneruje. Ak pri tom vdychujeme výpary z rôznych lepidiel, prichádzame o dôležitý čas na oddych a po dlhšom čase to môže negatívne ovplyvniť náš zdravotný stav, napríklad v podobe bolestí hlavy.

Pokiaľ si prvýkrát užívate samostatné bývanie, stavte na drevenú jednolôžkovú posteľ z masívu. To, čo do nej investujete, sa vám vráti v počte rokov, počas ktorých budete posteľ používať. Masívne drevo je prírodný materiál, ktorý je na dotyk hrejivý a v spálni vytvorí pocit útulnosti. A ak kupujete posteľ pre dvoch, nezabudnite na vaše individuálne potreby. Skvelým riešením je posteľ, ktorá môže mať dva matrace, aby ste prispôsobili ich zloženie a tvrdosť na mieru vás aj vášho partnera či partnerky.

 

Veľa úložného priestoru

Minimalistický trend nám káže zbavovať sa vecí a redukovať svoj majetok na nevyhnutné prvky. Ale poznáte to – v spálni je často aj vstavaná skriňa alebo šatník, niekde potrebujete uložiť uteráky a posteľnú bielizeň, schovať vianočné darčeky pred deťmi a odložiť si zbierku spomienkových predmetov… Jednoducho, vopred rátajte s väčším úložným priestorom, pretože veci sa v priebehu rokov nahromadia.

Minimalizmus spočíva najmä v pocite, ktorý v izbe máte. Pomáha mu poriadok, menej vecí vystavených na nočnom stolíku alebo pohodených na podlahe a predovšetkým skrine alebo šatník, ktorý sa dá zatvoriť a nevystavuje na obdiv všetko oblečenie, ktoré máte. Skvelým riešením, ktorý nenaruší jednoduché línie vašej spálne, sú zásuvky pod posteľ ako úložný priestor. Okrem prikrývok a vankúšov do nich môžete odložiť aj sezónne oblečenie, zbierky alebo darčeky. V detskej izbe sa do zásuvky šikovne zmestia mnohé hračky.

Moderná spálňa

 

Ak musíte mať pracovný kútik, tak takto

Počítač a televízia do spálne nepatria, pokiaľ si chcete dopriať hlboký a kvalitný spánok. Produkujú totiž tzv. modré svetlo, ktoré v tele narúša cyklus spánku a bdenia. Keď je vo vašej spálni pracovný kútik nevyhnutnosťou, skúste ho oddeliť aspoň paravánom alebo knižnicou.

Elektromagnetický smog z týchto zariadení pomôžu zmierniť izbové rastliny. Dajte si však pozor na to, aby sa stolička pri pracovnom stole nestala vešiakom na oblečenie, ktoré si vyzlečiete. Tento druh neporiadku nás podvedome (a niektorých aj veľmi vedome) rozčuľuje.

 

Prejavte svoju kreativitu a uvedomte si, že sa neustále meníme

Najkrajšie izbové dekorácie sú také, ktoré si vytvoríme sami. Takto totiž vzniká skutočný domov, v ktorom sa nám dobre býva, pretože odráža našu osobnosť. Tá sa však neustále vyvíja, preto neinvestujte veľa peňazí do kúskov, ktoré nie sú nadčasové.

Využite aj netradičné formy dekorovania, napríklad zlupovacie farby na sklo. Keď sa vám prestanú páčiť, veľmi jednoducho ich odstránite a ponúkajú vám nekonečno možností. Môžete nimi pomaľovať okná, svietniky, zrkadlá, ale aj vytvoriť falošnú vitráž do dverí, ktoré by inak boli priehľadné.

 

Dizajnérske nočné stolíky bez zbytočných dekorácií

Nočné stolíky väčšinou obsahujú kôpku všeličoho, čo vlastne počas spánku vôbec nepotrebujeme. Vyčistite tento priestor a zvoľte nočný stolík bez poličiek a zásuviek alebo s minimálnym úložným priestorom. Na nočnom stolíku by mala byť iba lampa, pohár vody, puzdro na okuliare (ak ich používate), dobrá kniha a prípadne aj univerzálny krém. Dekorácie bez akejkoľvek funkcie sú na nočnom stolíku tak trochu zbytočné a v spánku by ste ich mohli zhodiť a zničiť.

obrázky: freepik.com

 

Redakcia

Redaktor magazínu Reality Book. Snaží sa vám priniesť zaujímavé informácie o bývaní, domácnosti, realitách a realitnom trhu.