RealityBook.sk

Magazín o bývaní a realitách

PR

Kvalitné svetlá na bicykel potešia nielen na Deň otcov

Vidieť a byť videný – to je na bicykli imperatív. Reflexné prvky sú nevyhnutný začiatok: nielen potme mimo obytných zón by sa to nimi nemalo končiť. Hneď teda máte originálny a praktický tip na dar na Deň otcov: svetlá na bicykel!

 

 

Náhla zmena plánov

Účinné a spoľahlivé osvetlenie patrí k najpodstatnejším faktorom bezpečnosti pri bicyklovaní. Svetlá na bicykel sú povinnou súčasťou výbavy iba počas jazdy za zníženej viditeľnosti. Odporúčanou však bez ohľadu na to. Keď niekto krúti pedálmi cielene len za denného svetla, nikdy nemôže vylúčiť náhlu zmenu plánov napríklad vinou defektu. Je dobré vedieť, že predné svetlá sú biele a zadné červené presne v zhode s motorovými vozidlami, bočné odrazky oranžové. K dispozícii sú aj šikovné súpravy.

 

Doživotné LED žiarovky

Opatrnosti nikdy nie je dosť a pri zapnutých svetlách „bajku“ aj počas jasného dňa sa netreba obávať o výdrž LED žiaroviek, ku ktorým vývoj v tomto segmente čoraz nezvratnejšie smeruje. Kvalitné majú životnosť 50 000 hodín sústavnej prevádzky – v prepočte takmer šesť rokov nonstop svietenia. Radový cyklista, ktorý si denne neordinuje výjazdy na stovky kilometrov, ich teda bez zábran môže považovať za doživotné v zmysle funkčnosti zdroja.

 

Nabíjanie cez micro-USB

Svetlá sa napájajú vymeniteľnou batériou alebo nabíjaním akumulátora cez micro-USB konektor. Preč sú teda časy dynama brzdiaceho koleso… Výdrž svetla na jedno nabitie sa pohybuje od 3 hodín pri silnom výkone do 36 hodín pri úspornom. Doba nabíjania z nuly na horný limit býva 4 – 5 hodín.

 

Systém duálneho smerovania

Od najčastejšieho využitia bicykla sa odvíja žiaduci tvar svetelného lúča. V prostredí so svetlom aj z iných zdrojov jazdec ocení užší a dlhší kužeľ, v teréne širší a kratší. Modernou funkcionalitou je systém duálneho smerovania: jedna „ledka“ mapuje prostredie až na vzdialenosť 160 – 180 m, druhá naširoko zaberá priestor priamo pred bicyklom. Nezávislý prehľad o dianí po stranách pritom môže dodať čelovka.

 

Variabilný svetelný výkon

Na nočnú prepravu mestom stačí svetelný tok okolo 200 lúmenov, mimo civilizácie je to 400 – 800 lúmenov. Špičkové predné svetlá umožňujú prepínanie medzi viacerými intenzitami od jednorazovej enormnej na hranici 2 000 lúmenov až po tlmenú na úrovni 50 lúmenov.

 

Reakcia na brzdenie

Zadné svetlá zvyčajne ponúkajú dva režimy – svietenie alebo blikanie – a v rámci nich ešte viacero intenzít, respektíve módov. Bonusom je schopnosť indikovať brzdenie. V priemere majú svetelný tok 50 – 100 lúmenov a vysoké rozpätie výdrže: 1,5 – 24 hodín. Pri výbere tomu radno venovať primeranú pozornosť. Naplno sa dobijú za 2 – 3 hodiny. Uchytávajú sa držiakom na konštrukciu bicykla, ale majú aj sponu na odev alebo batoh.

 

Ochrana pred prachom a vlhkosťou

Jazdcovi poskytuje prehľad OLED displej, ktorý zobrazuje stav a zostávajúci čas pri aktuálnej intenzite svietenia. Od držiaka svetla cyklista dôvodne očakáva stabilitu úchopu aj smeru lúča pri súbežnej adaptabilite na rôzne priemery konštrukcie a okrem toho aj rýchle a jednoduché nasadenie i odňatie. Objímka je pogumovaná na dosiahnutie flexibilnosti, korpus svietidla však robustný a s dostatočným stupňom ochrany proti prachu i vode: bežne aj IP66.

zdroj: sponzorovaný článok
obrázky: freepik.com

Advertoriál

Sponzorovaný obsah na magazíne Reality Book