Aká je ideálna teplota a vlhkosť vzduchu v spálni
Nastavenie teploty a vlhkosti vzduchu v spálni mnohí podceňujú. Tieto fyzikálne parametre sú však nutnou podmienkou na zdravý a kvalitný spánok. V článku si povieme o tom, ako dosiahnuť ich optimum.
Obsah článku:
Prečo dosiahnuť ideálne podmienky pre spanie
Zle nastavená teplota a vlhkosť v spálni vedie k nezdravému spánku, čo sa veľmi často prejavuje hlavne únavou a neschopnosťou sústrediť sa. Zároveň dochádza k podráždenosti, pomalším reakciám či nervozite. Pokiaľ tieto problémy pretrvávajú, môže nezdravý spánok dokonca vyvolať depresie a pocit úzkosti.
Ďalšie riziká, ktoré hrozia, sú nasledovné:
- oslabenie imunitného systému,
- vznik obezity a spomalenie metabolizmu,
- stres,
- zhoršenie pamäti a kognitívnych schopností.
Prirodzene, to prvé na čo treba v súvislosti so zdravým spánkom myslieť je kvalitná posteľ. Vypláca sa staviť na pevnosť a robustnosť. Najlepšie v podobe drevenej postele z masívu.
Ideálna vlhkosť v spálni
Nielen v spálni, ale v celom byte či dome, by sa počas dňa mala vlhkosť pohybovať v rozmedzí od 30 do 80 %. Vo všeobecnosti sa ale za normálnu vlhkosť štandardne považuje hodnota od 40 do 60 %. Pri izbovej teplote 20 °C by však mala byť ideálna vlhkosť vzduchu najviac 50 %. Ak sa táto hodnota presiahne, môže dôjsť k nočnému poteniu – zbytočne.
Pamätajte, že v súvislosti s ideálnou vlhkosťou v byte treba zohľadniť aj ročné obdobie. Kým v zime by mala byť optimálna vlhkosť v miestnostiach od 50 do 60 %, v lete musí byť nastavená na nižšie hodnoty – od 45 do 55 %. Prirodzene, ideálna vlhkosť závisí aj od veku stavby. Staršie domy ju majú bežne aj nad 60 %, novostavby zase pod 40 %.
Konkrétne v spálni by ale vlhkosť vzduchu nemala klesnúť ani príliš nízko. Pokiaľ sa totiž ráno budíte s popraskanými perami, tak vedzte, že dôvodom je práve nízka vlhkosť v miestnosti. Spodný limit by mal byť preto nastavený aspoň na úrovni 40 až 50 %.
Meranie vlhkosti vzduchu
To, či máte v spálni príliš vlhko, alebo naopak sucho, zistíte aj podľa výskytu tmavých bodiek v rohoch miestností. Prípadne na kontakte stropu a steny na vonkajšej stene bytu. Ide totiž o začínajúcu pleseň, čo je veľmi nepríjemné. Tu už pomôžu iba agresívne prostriedky na likvidáciu plesní.
Prirodzene, vlhkosť sa meria vlhkomermi, prípadne môžete využiť aj domáce interiérové meteostanice. Tie s mimoriadnou presnosťou dokážu sledovať a merať vlhkosť vzduchu 24 hodín denne. Výsledné hodnoty ukazujú v percentách, a to spoločne s aktuálnou teplotou.
Pamätajte, že pravidelným meraním vlhkosti vzduchu dosiahnete to, že budete presne vedieť kedy a o koľko treba vlhkosť v miestnosti zmeniť. Napríklad otvorením vetračiek po celý deň, prípadne aj celú noc.
Správnu vlhkosť v spálni treba zabezpečiť aj v priestore medzi telom a matracom. Môžete ju dosiahnuť napríklad využitím kokosového matraca vyrobeného z priedušného materiálu, ktorý vám zabezpečí optimálne prúdenie vzduchu pod telom počas spánku.
Ideálna teplota v spálni
Prirodzene, treba si dať pozor aj na správne nastavenú teplotu v miestnosti. Pamätajte, že spálňa je najchladnejším miestom bytu. Zdravá izbová teplota je okolo 18 až 19 °C. Dôvodom je, že pri spaní teplota ľudského tela prirodzene klesá. Preto pokiaľ sa teplota v miestnosti zvýši nad 19 °C, budete cítiť nepohodu.
Na prvý pohľad sa môže zdať, že zníženie teploty v spálni je jednoduchá záležitosť – stačí znížiť kúrenie a častejšie vetrať. Samozrejme, tým to dosiahnete. Avšak myslite na to, že teplotu treba znížiť tak, aby zároveň nedošlo k výraznejšiemu poklesu vlhkosti vzduchu.
Riešením je konštantný a nie príliš rýchly pokles teploty, a to bez výkyvov počas dňa alebo v noci. Malo by ísť tak o akúsi rovnováhu medzi utlmením kúrenia a pravidelným vetraním.
Rady na záver
Pokiaľ nebudete doma dlhšiu dobu, môžete teplotu znížiť až na 14 °C. Menej už ale určite nie. Nižšia teplota je totiž ideálnym prostredím pre zvýšenie vlhkosti a tým aj pre vznik plesní.
Pamätajte, že ak ohrievate teplú vodu v radiátoroch prostredníctvom elektrického alebo plynového kotla, jej minimálna teplota musí byť aspoň 65 °C. Pod túto hranicu môže prísť ku korózii kovových častí vo vnútri kotla.
obrázky: freepik.com