RealityBook.sk

Magazín o bývaní a realitách

Domácnosť

Ako upratať domácnosť rýchlo a dôkladne

Málokto má rád upratovanie, ale takmer každý má rád upratanú domácnosť. Vyhneme sa tomu len vtedy, ak si najmeme niekoho, kto to urobí za nás… Ak to vo vašom prípade nepripadá do úvahy, skúste pri najbližšom uprataní využiť čas efektívnejšie.

 

 

Isteže, nemáme čas sa každý týždeň venovať dôkladnému umývaniu lustrov alebo oprašovaniu každej žalúzie. Existujú však miesta, podľa ktorých posudzujeme čistotu domácnosti hneď ako do nej vojdeme. A my máme pre vás bojový plán, ako ich dôkladne upratať a načasovať jednotlivé úkony tak, aby ste sa v celom procese nezamotali.

 

Všetko upratujte naraz

Postupné upratovanie izieb – najprv celá kuchyňa, potom celá obývačka – je neefektívne a popravde aj poriadne demotivujúce. Rovnako to platí pre poschodové domy, ktoré si zvykneme deliť aspoň na polovicu – ibaže keď upraceme kuchyňu s obývačkou, často podľahneme únave a pocitu, že spálne upraceme zajtra.

Medzitým sa smeti premiestnia z jednej miestnosti do druhej, deti nanosia hračky, uvaríme si večeru a zase vytvoríme vizuálny neporiadok. Preto by sme mali robiť jednu činnosť naraz vo všetkých miestnostiach – napríklad vysávanie, utieranie prachu, umývanie okien… Vďaka tomu nebudeme mať pocit, že je upratovanie nekonečné, že stále musíme začínať tú istú činnosť odznova a odznova.

 

Buďte ako chyžná v hoteli

… – noste si zo sebou všetky pomôcky na upratovanie.  Chyžné to vychytali – tlačia pred sebou vozíky, v ktorých majú všetko potrebné na upratovanie. Handričky, umývacie prostriedky, leštidlá… To všetko rovno vložíme do vedra, lavóra alebo košíka. Môžeme si to vziať so sebou do ktorejkoľvek miestnosti a nič nemusíme hľadať. Hľadanie vecí je pritom jeden z najväčších požieračov nášho času. Čo by tam malo byť?

 • Mikrovláknové handričky
 • Špongia na umývadlá
 • Prachovka s rúčkou
 • Kefky
 • Valček na čistenie tkanín – pozbiera malé nitky, vlasy a iné nečistoty
 • Vrecko na odpadky
 • Univerzálny čistič vo fľaši s rozprašovačom – stačí zmiešať vodu a ocot v pomere 1:1
 • Čistič na okná (a sklo všeobecne)
 • Dezinfekcia
 • Sóda bikarbóna
 • Prostriedok na umývanie riadu – môžete ho používať aj na povrchy v kúpeľni
 • Vysávač
 • Mop
 • Vedro alebo lavór

 

Preč s povaľačmi

Máme na mysli všetky veci, ktoré nie sú tam, kde by mali byť. Topánky rozhádzané na chodbe namiesto toho, aby boli pekne uložené v skrinke. Oblečenie na zemi či na stoličke v spálni. Hrnčeky a taniere, pokrčené deky na gauči, detské hračky úplne všade, zvyšky jedla… V prvej vlne upratovania je potrebné zatočiť s povaľačmi a uvoľniť tak podlahy a rovné plochy (stoly, kuchynskú linku), aby sme mohli všetko zbaviť prachu a škvŕn.

Upratanie domácnosti

 

Zapnite práčku

Nič neprevonia byt lepšie ako čerstvo vypratá bielizeň na vešiaku. Instantný pocit upratanej domácnosti podčiarknite tým, že po zozbieraní bielizne zo všetkých miestností ich hneď roztriedite a vyperiete aspoň jednu dávku prádla. Ak nemáte dosť oblečenia, preperte malé rohožky z kúpeľne a toalety, alebo iné malé koberčeky, ktoré doma používate. Dobrým tipom je raz za čas preprať aj vlastné papuče, ak sú aspoň čiastočne vyrobené z látky.

 

Zbohom smeti

Ak ste sa rozhodli prezliecť aj periny a vankúše, teraz je ten správny čas. Poutierajte prach na všetkých rovných plochách – stoloch, stolíkoch, komodách, skriniach, poličkách, parapetách, dverách, knižniciach, obrazoch a rámčekoch – ale aj na špeciálnych miestach, ako sú kľučky, vypínače, zásuvky, dekorácie, knihy, obrazovky a monitory. Na utieranie prachu najlepšie zaberá navlhčená utierka z mikrovlákna.

Potom nasleduje vysávanie – nevynechajte matrace a sedačku. Nastavte si na mobile budík a snažte sa stihnúť vysávanie skôr, ako zazvoní. Extra tip – do vrecka od vysávača môžete dať nastrúhanú kôru zo sušeného pomaranča alebo pár kvapiek esenciálneho oleja, napríklad eukalyptu. Zmiernite tak nepríjemný zápach, ktorý niekedy po vysávaní ostáva v miestnosti.

 

Leštenie skla a zrkadiel

Máločo dokáže pokaziť dojem čistoty tak ako zrkadlo v kúpeľni pofŕkané vodou a zubnou pastou. Alebo fľakaté okná, cez ktoré sa nedá pozrieť ani na najbližších susedov. Nastriekajte na nich univerzálny octový čistič alebo vášho obľúbeného pomocníka z obchodu. Na leštenie sklenených plôch sú najlepšie savé materiály, napríklad papierové kuchynské utierky. Ekologickejšou alternatívou sú staré noviny, nesmú byť však vytlačené na kriedovom papieri.

 

Dezinfekcia

Dezinfekciu si môžete vyrobiť aj sami. Stačí zmiešať alkohol z lekárne s vlažnou vodou, v pomere 3:1. Pár kvapiek esenciálneho oleja môže pridať príjemnú vôňu, ale niektoré povrchy dokáže aj poškodiť (napríklad kamenné obklady). Podobný účinok má však aj ocot zmiešaný s vodou v pomere 1:1. Dezinfikujeme kuchynskú linku a všetkých pomocníkov ako je hriankovač, mikrovlnka, pekáreň na chlieb a podobne. Potom dezinfikujeme všetky kľučky a vypínače.

 

Kôš, umývadlá, vane, sprchy a toalety

Čo majú tieto miesta spoločné? Všetky je potrebné nastriekať o niečo silnejším prípravkom ako ostatné miesta v domácnosti. Do odtokov môžete nasypať pol hrnčeka sódy bikarbóny a zaliať ju pol hrnčekom octu. Nakoniec do nich nalejte vriacu vodu. Umývadlá nastriekajte octovým univerzálnym čističom a nechajte ho chvíľu pôsobiť. Potom pôjdu nečistoty dole omnoho rýchlejšie. Kým prípravok pôsobí, vyneste kôš a pretrite ho dezinfekčným prostriedkom.

 

Dá sa jesť aj z podlahy?

Už sme to spomenuli toľkokrát… Ocot je jednoducho zázrak. Do horúcej vody pridajte pár lyžičiek octu a zotrite podlahy. Začnite v najvzdialenejšom kúte od dverí a postupne sa prepracujte až k dverám. Upratovanie urýchlite, ak otvoríte okná – podlahy rýchlejšie vyschnú a vy si po nich nepošliapete.

 

Je to tímová práca

Nebývate sami? Tak sami neupratujte. Ak si každý člen rodiny vezme na starosť jednu činnosť, môžete sa v izbách striedať. Kým bude jeden vysávať v spálni, druhý môže utierať prach v obývačke.

obrázky: unsplash.com

 

Redakcia

Redaktor magazínu Reality Book. Snaží sa vám priniesť zaujímavé informácie o bývaní, domácnosti, realitách a realitnom trhu.