Bývanie v byte alebo v dome: výhody a nevýhody
Väčšina z nás aspoň raz v živote stojí pred otázkou – je lepšie bývať v byte alebo v dome? Pravdou je, že riešenie tejto otázky je veľmi individuálne. Sú takí ľudia, ktorí na byt nedajú dopustiť. Baví ich uponáhľaný život v centre mesta s množstvom pracovných a kultúrnych možností. Na druhej strane stojí skupina ľudí, ktorí by bývanie v dome nevymenili ani za svet. O výhodách a nevýhodách bývania v byte či v dome, si povieme v našom článku.
Obsah článku:
Dom alebo byt?
Vo všeobecnosti platí, že po bývaní v byte väčšinou túžia mladí ľudia, ktorí vyrastali na dedine a chýbal im luxus ľahkej dostupnosti všetkého. Na druhú stranu bývanie v dome väčšinou preferuje ten, kto vyrástol v dome a zvykol si na množstvo obývaného priestoru v dome, či pred domom. Tiež je tu skupina ľudí, ktorých už nebaví tlačiť sa v byte a šetria si na vlastný dom.
Nech už sú vaše dôvody akékoľvek, predsa len kúpa bytu alebo domu nepatrí k malým investíciám a ak si už vyberiete bývanie, ktoré vám nebude časom vyhovovať, budete musieť s tým rozhodnutím jednoducho žiť. Je preto dôležité, ešte predtým ako urobíte ten krok, zvážiť všetky výhody a nevýhody jednej aj druhej možnosti. A konečný výber prispôsobiť svojim preferenciám a životnému štýlu aký chcete žiť.
Bývanie v byte
Byt je ideálnou voľbou najmä v prípade, ak váš životný štýl vyžaduje rýchly prístup ku všetkým službám a jednoduchú občiansku dostupnosť. Byty v mestách po Slovensku zvyčajne toto umožňujú, a to či už vďaka blízkosti centra mesta alebo sídliskovým centrám služieb.
Môžete si tiež kúpiť byt, z ktorého výhľad bude priam pastvou pre oči – skvelá poloha pri parku obklopený zeleňou. Už dávnejšie totiž neplatí, že dotyk prírody si môžete užiť iba na dedine a bývaní v dome. A dôležitým faktorom je aj bezpečnosť, ktorá je v bytových domoch zvyčajne na vyššej úrovni ako bezpečnosť v domoch. Čulý ruch v okolí bytových domov zároveň neumožňuje zlodejom nerušene a nepozorovane vykradnúť byt.
Vedeli ste, že…
… cena bytov je zvyčajne nastavená nižšie ako cena domov? No nemusí to byť pravidlom, napríklad v prípade rezidenčných bytov.
Výhody bývania v byte
Byt je najčastejšou voľbou mladých párov, ktoré majú čerstvo po svadbe. Jedným z dôvodov je aj fakt, že nájsť si pre seba ten pravý byt nie je vôbec zložité, pretože ponuka je pomerne bohatá. A to samozrejme v rôznych cenových kategóriách.
Ďalšie výhody bývania v byte sú nasledovné:
- Stabilné náklady na bývanie – finančná stránka pri bývaní zohráva kľúčovú úlohu. A v tomto smere má bývanie v byte jednoznačne navrch. Najmä v súvislosti s konštantnými nákladmi na bývanie. Či už pôjde o platbu za vodu, elektrinu, plyn či internet, presne viete, akú sumu si máte na tieto účely odložiť. Ak máte daný mesiac vyšší príjem alebo ste si viac ušetrili, môžete si dokonca zaplatiť nájom vopred a tak sa o svoje bývanie nemusíte báť. Naproti tomu náklady na bývanie v dome sa menia v závislosti od ročného obdobia, počtu osôb v dome alebo podľa toho, ako často ste púšťali televíziu či vodu.
- Vyššia občianska vybavenosť – bývanie v meste dáva oveľa viac možností na spoločenský život, ako bývanie v dome na dedine. Každý deň sa môžete nadchnúť pre nejaký program a pritom za zábavou nemusíte chodiť ďaleko. Pochopiteľne, byt v meste znamená aj jednoduchšie cestovanie za prácou.
- Ušetrený čas na upratovanie – veľká výhoda bývania v byte, ktorá poteší najmä ženy. Menší priestor, znamená aj menej času potrebného na upratovanie. Zároveň pri upratovaní miniete omnoho menej čistiacich prostriedkov, čo tiež znamená šetrenie financií. A ak máte v bytovom dome predplatenú službu, ktorá za vás poupratuje spoločné priestory, tak si toho voľného času užijete ešte viac.
- Domový dôverník – ten pre vás znamená predovšetkým jednoduchšie riešenie technických závad. Keď sa vám v byte niečo pokazí, stačí to povedať domovému dôverníkovi, prípadne si priamo zavolať na bytový podnik, a pomoc v podobe majstrov údržbárov je na ceste.
Nevýhody bývania v byte
Pochopiteľne, tak ako väčšina vecí, aj bývanie v byte má svoju odvrátenú stránku. Medzi najdôležitejšie nevýhody bývania v byte patria:
- Málo priestoru – ak ste malá rodina, dá sa to zvládnuť. Avšak čím viac detí, tým bude bývanie v byte náročnejšie. Deti sú totiž na priestor naozaj náročné a potrebujú behať a objavovať svet. V malom byte sa môžu cítiť trochu stiesnene. Preto práve záhrada je to, čo mnohým ľuďom v byte chýba. Balkón, či terasa sú len slabou náplasťou.
- Susedia – pri bývaní v byte si budete musieť zvyknúť aj na susedov, ktorí tak budú počuť každú jednu vašu hádku. Sme ľudia, no nie každý je tolerantný a dá sa s ním aj vyjsť. Preto sú susedské vzťahy v bytovkách o čosi komplikovanejšie. Či už v spojení so súkromím alebo s obmedzovaním. Napríklad aj počúvanie hudby nahlas alebo dupanie je tu častým problémom. Zároveň musíte so susedmi riešiť aj spoločný rozpočet, ktorý slúži na opravu bytovky a úpravu okolia. A aj v tomto môžete mať odlišné predstavy.
- Život ako z rýchlika – bývanie v byte a v meste pripomína nikdy nekončiaci kolobeh, kde hrá najdôležitejšiu úlohu práca a občasné nakupovanie. Dni vám tu ubiehajú veľmi rýchlo a vlastne si ani neuvedomujete, ako vám plynie čas. To sa potom môže prejaviť vo viacerých oblastiach, najčastejšie je to bohužiaľ zdravie.
TIP
Na internete existuje množstvo kreatívnych tipov, ako ušetriť priestor v malom byte.
Bývanie v dome
Ako už bolo v článku zmienené, dom preferuje najmä ten, kto v dome aj vyrástol. Je to pochopiteľné. Veď človek, ktorý mal už od malička dostatok osobného priestoru, si len ťažko zvykne na stiesnenejšie podmienky v byte. Tiež sa tu ľahko robia domáce oslavy, najmä v spojitosti s grilovaním alebo záhradnou party. To sa v byte pochopiteľne nedá. Aké sú ďalšie výhody bývania v dome? Čo vás môže pri bývaní v dome najviac trápiť?
Výhody bývania v dome
- Priestor – žiadne otravné vŕtanie v noci alebo hlasná hudba spoza steny od otravného suseda. A keď už nechcete tráviť čas vo vnútri, môžete si vyjsť do záhrady a tráviť čas tam. Veľký priestor v dome a pred domom tiež oceníte pri výchove detí, ktoré budú mať možnosť vybehať sa a vy ich pritom môžete mať neustále pod dohľadom.
- Zvieratá – v byte sa len ťažko dajú chovať všetky zvieratá, aké sa vám páčia. Avšak v dome s tým problém mať nebudete. Malé či veľké, všetko jedno. Stačí vám len čas a láska, ktorú im venujete.
- Vlastná záhradka – v dnešnej dobe sa bežným trendom stáva pestovať si vlastné suroviny. Stojí to síce viac námahy, ako si zájsť do obchodu, no na druhej strane sa tým šetria financie. Navyše ak máte po krk práce a chcete si trochu oddýchnuť, nie je nič lepšie ako relax vo vlastnej záhradke. Dokonca aj kosenie trávy môže byť pre niektorých oddychom. Bývanie v dome je tak celkovo pokojnejšie, s menším stresom a nie tak uponáhľané. Hlavne ak bývate na dedine, ďalej od mesta.
Nevýhody bývania v dome
- Náklady na stavbu a bývanie – stavba nového domu, či kúpa a následná rekonštrukcia staršieho, je vždy obrovskou investíciou. Veľkou nevýhodou sú aj rozdielne mesačné platby, ktoré môžu byť oveľa vyššie ako v byte. A keďže je priestor na bývanie väčší, tak je veľmi pravdepodobné, že budete potrebovať aj viac energií na vykurovanie, vodu a na elektrospotrebiče.
- Upratovanie – väčší priestor tiež znamená časovo náročnejšie upratovanie. A samozrejme aj viac finančných prostriedkov na sanitu a dezinfekciu.
- Údržba – ani údržba domu nie je tak jednoduchá ako v byte. Nový či starší dom, vždy si vyžaduje starostlivosť. Ak ju zanedbáte, po rokoch vám to technický stav domu dá pocítiť. Tiež nikdy neviete, čo daný mesiac budete riešiť. Môže ísť napríklad len o žiarovku, ale na druhú stranu aj o prasknutú trubku vodovodného potrubia, alebo o problém s vykurovacím telesom. A to už vaša peňaženka určite nečakane pocíti.
Záver
Voľba bývania v dome alebo v byte závisí od niekoľkých faktorov. Z nich najdôležitejšie sú vaše predstavy ohľadom životného štýlu, aký by ste chceli žiť. Je totiž veľký rozdiel, či plánujete iba malú rodinu, alebo naopak, túžite po dome plnom detí.
Byt ponúka bohatý výber lokalít, nižšiu cenu a nižšie náklady na bývanie. Rovnako poskytuje spoľahlivejšiu bezpečnosť. Na druhú stranu vám ale nedá súkromie, veľký osobný priestor, či možnosť vlastnej záhrady. Ako sa vraví, každá minca má dve strany a vždy preto záleží iba na osobných preferenciách, prípadne na vašej finančnej kondícii.
obrázky: freepik.com