Chcete prenajať byt? Na tieto povinnosti by ste nemali zabudnúť
Prenájom bytu je čoraz obľúbenejším spôsobom vedľajšieho zárobku aj medzi Slovákmi. Sú to pravidelné peniaze a bez väčšej námahy. Ale aj v tomto type podnikania platia isté povinnosti, ktoré treba dodržať. Tiež si v článku povieme niečo o tom, ako postupovať, aby ste svoj byt prenajali čo možno najvýhodnejšie.
Obsah článku:
Príprava bytu
Pochopiteľne, vaša cesta za výhodným prenajímaním začína uprataním a prípravou bytu. Musí sa dať, ako sa vraví, do „pucu“. Len tak máte šancu na trhu zaujať a osloviť čo možno najserióznejšieho a najspoľahlivejšieho nájomcu. Veď predsa nie je jedno, koho si do svojho bytu pustíte bývať.
Pokiaľ sa rozhodnete ísť cestou realitnej kancelárie a nehľadáte si potenciálnych záujemcov vlastnými silami, realitný maklér vám urobí tzv. home staging – profesionálna príprava bytu na fotenie a prezentáciu. Pekne uprataný byt vám dá aj pekné fotky. A pekné fotky znamenajú vyššie šance na nájdenie slušného nájomcu.
Premyslite si svoje podmienky
Po uprataní a príprave bytu na prenájom si dobre premyslite svoje podmienky. Hlavne to, komu by ste svoj byt prenajali najradšej. Niekto napríklad uprednostňuje rodiny s malými deťmi, niekto iný zase byt prenajme iba študentom alebo zaneprázdnenému manažérovi. Rovnako si premyslite, či dovolíte nájomníkom priviesť do bytu zvieratá.
Cena prenájmu je však rovnako dôležitá a treba si ju dobre premyslieť. Dobrým nápadom, ktorým by ste mali začať, je prezrieť si na internete ceny podobných bytov vo vašej lokalite. Nezabudnite sa tiež rozhodnúť, či do výslednej ceny za prenájom zahrniete aj poplatky za televíziu, internet alebo parkovanie.
Bonusový tip
Cena výslednej sumy za prenájom bude aj s elektrinou alebo elektrinu si dáte zaplatiť zvlášť? Toto všetko treba dobre zvážiť. Preto určite nič nepokazíte, ak sa v tejto veci poradíte s realitným maklérom. Zle vyrátaná cena za prenájom môže mnohých záujemcov iba zbytočne odradiť, prípadne na tom prerobíte.
Nájomná zmluva
Našli ste si svojho vhodného nájomcu. Je čas spísať obojstranne výhodnú zmluvu, v ktorej si vzájomne dohodnete podmienky nájmu. Kvalitná nájomná zmluva vám pomôže vyhnúť sa možným problémom. Chráni ako vás, tak aj druhú stranu. Preto musí spĺňať všetky právne náležitosti tak, ako sú upravené v občianskom zákonníku – zákon č.40/1964 v rozsahu paragrafov 685 až 714. Zvyčajne sa nájomne zmluvy uzatvárajú na jeden rok (krátkodobý prenájom), ale samozrejme sa môžete dohodnúť aj inak.
RADA ODBORNÍKA
Nezabudnite si vypýtať zálohu – kauciu a dohodnite si harmonogram splátok za nájom. Kaucia slúži ako poistka na prípadné nedoplatky na nájomnom alebo na energiách. Tiež sa ňou uhrádzajú škody, ktoré zapríčinil nájomca. V prípade ak vlastníte pivnicu sa rozhodnite, či ju prenajmete spolu s bytom, alebo ju z nájomnej zmluvy vynecháte.
Do nájomnej zmluvy sa oplatí zakomponovať aj také položky ako napríklad to, že si neželáte v byte fajčiara, prípadne domáceho maznáčika. Nezabudnite v nej uviesť aj termíny odkedy bude nájomca byt využívať a dokedy bude v ňom bývať. Tiež koľko si v byte želáte maximálne osôb.
Daň z prenájmu
Na to, aby ste prenajali byt, nepotrebujete živnosť. Na daňovom úrade sa však musíte zaregistrovať (daň z príjmu). A to v mieste vášho trvalého bydliska. Povinnosť je treba splniť najneskôr do jedného kalendárneho mesiaca – od nasledujúceho mesiaca, v ktorom ste nájomnú zmluvu uzatvorili. Za nesplnenie registračnej povinnosti vám hrozí pokuta vo výške od 60 až do 20 000 eur. K tomu budete potrebovať iba nájomnú zmluvu a občiansky preukaz. V daňovom priznaní treba potom uviesť prenájom a zaplatiť vypočítanú daň.
VEDELI STE, ŽE: Platiť daň z prenájmu nie ste povinní, ak vaše celkové zárobky zo zdaniteľných príjmov v predošlom zdaňovacom období nepresiahli sumu 1968 eur. Rovnako tiež ak ste na prenájme za predošlé zdaňovacie obdobie nezarobili viac ako 500 eur.
RADA ODBORNÍKA
Pri výpočte dane z príjmu si môžete uplatniť a zohľadniť výdavky, ktoré si následne odpočítate z celkovej sumy z príjmu – preukázateľné výdavky. V súvislosti s prenájmom ide o výdavky spojené napríklad s rekonštrukciou a údržbou bytu.
obrázky: pexels.com