RealityBook.sk

Magazín o bývaní a realitách

Bývanie

4 tipy na zariadenie modernej detskej izby

Vytváranie priestoru, kde sa vaše dieťa môže hrať a rásť, by malo byť zábavné. Niekedy však ide skôr o výzvu pre vašu kreativitu aj pre rozpočet. Napokon, vytvorenie izbičky, ktorú bude dieťa zbožňovať v tomto veku a aj v nasledujúcich rokoch, je pomerne veľká výzva.

 

 

Potrebujete s tým trochu poradiť? Stojíme pri vás. Radi by sme vám pomohli zvoliť ten správny balans medzi praktickými a rozkošnými prvkami. Či už začínate od nuly, alebo sa snažíte osviežiť už existujúci priestor, ponúkame vám inšpiráciu, ako na to.

 

Venujte pozornosť detskej hre

Aby ste vytvorili izbu, ktorú bude dieťa milovať, musíte sa na ňu pozrieť jeho očami. Čo robí najradšej? Neviem, ako tie vaše, ale moje deti sa najradšej zo všetkého hrajú. Podporte ich vtom napríklad hojdačkou, suchým bazénom s loptičkami alebo domčekovou posteľou.

Práve posteľ v tvare domčeka má veľký potenciál stať sa epicentrom detskej izby. Môže sa zmeniť na pevnosť pre chlapcov, palác pre dievčatká, na obchod, hotel, alebo čokoľvek iné, čo malým loptošom práve napadne. Drevený rám ponúka možnosť prehodenia deky alebo záclonky, vďaka čomu dieťa získa pocit súkromia a bezpečia. Stavanie bunkrov je posunuté na úplne nový level a my iba ľutujeme, že sme ju v detstve nemali.

Posteľ domček

Pri ostatných hračkách platí, že by mali byť dieťaťu ľahko dostupné a teda uložené v skrinkách v jeho výške. Nemá zmysel robiť deťom poličky na zbierky autíčok, pokiaľ o to sami nestoja. Radšej im natrite časť steny tabuľovou farbou a spoločne si kreslite alebo píšte odkazy. Prvé pravidlo teda znie – hravosti zdar!

 

Dôraz na jednoduchosť

Keď ide o detskú izbu, menej je rozhodne viac. Menej nábytku dáva viac priestoru samotnej hre. Stredobodom izby by mali byť klasické drevené detské postele. Okrem nich mladšie deti potrebujú iba skriňu, hračky a veľký koberec na hranie. Voľte prírodné materiály, najmä odtiene dreva, biele alebo iné svetlé steny a vyhýbajte sa pestrofarebným kusom nábytku alebo dekorácií.

Dieťa nepotrebuje toľko stimulácie a už v útlom veku uňho pestujeme dobrý vkus. Zároveň sa snažíme vytvoriť nadčasový dizajn, pre ktorý sú výrazné farby a plastový nábytok príliš riskantným krokom.

 

Vstavané skrine a čo najväčší úložný priestor

Skúškou času prejde iba ten nábytok, ktorý porastie spolu s deťmi. Ak hneď na začiatku investujete do vstavaných skríň, o pár rokov sa budete sami potľapkávať po pleci. Zvoľte systém políc, vešiakov a zásuviek, ktoré sa dajú ľahko výškovo nastavovať.

U malých detí je dôležité nechať poruke hračky, knihy a jednoduché outfity, ktoré si môžu vybrať aj sami. Ako budú rásť, tak budú zo skrine miznúť hračky, pribúdať elektronika, školské pomôcky a rozmernejšie oblečenie. V skrini by malo byť vyhradené miesto aj na dekoratívnu kozmetiku či vône. Ak do nej dokážete vtesnať zrkadlo, ušetríte veľa času, ktorý by teenegeri neskôr trávili v kúpeľni.

 

Hrajte sa so vzormi a štruktúrou

Premýšľali ste niekedy nad tým, prečo sú fotografie interiérového dizajnu na Instagrame také dokonalé? S veľkou pravdepodobnosťou sa dizajnéri pohrali s rôznymi geometrickými vzormi a materiálmi na nábytku.

Tapeta so vzormi

Investujte napríklad do chlpatého koberca s minimalistickým dvojfarebným vzorom. Rovnako zaujímavé je kruhové zrkadlo s lúčmi, béžový košík na hračky upletený z usušenej trávy alebo háčkovaná taburetka. Jemné záclony, nenápadné svetielka a k tomu všetkému milované vankúše všetkých veľkostí a tvarov – to všetko vyberajte skôr v tlmených, neutrálnych farbách. Trochu štruktúry alebo vzorov si môžete dopriať aj na stenách, napríklad pomocou jednoducho odstrániteľnej washi pásky, s ktorou je možné vytvoriť rôzne geometrické obrazce.

obrázky: freepik

 

Redakcia

Redaktor magazínu Reality Book. Snaží sa vám priniesť zaujímavé informácie o bývaní, domácnosti, realitách a realitnom trhu.